Dlaczego i jak często należy wykonywać usg piersi?
- Szczegóły
Badanie ultrasonograficzne jest niezwykle przydatnym rodzajem badania w szeroko pojętej diagnostyce obrazowej. Jest szeroko rozpowszechnione w wielu dziedzinach medycyny. Jego przydatność jest również zauważalna w profilaktyce chorób piersi. Badanie USG piersi jest rekomendowane jako badanie profilaktyczne, zwłaszcza u kobiet młodych, aktywnych hormonalnie, w biuście których znajduje się więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej, dlatego ewentualne nieprawidłowości są łatwiejsze do wykrycia za pomocą ultradźwięków niż dzięki promieniom rentgenowskim, wykorzystywanych w mammografii.
Cel badania USG piersi
USG piersi (nazywane także sonomammografią) stanowi jedno z podstawowych badań profilaktycznych, umożliwiających wczesne wykrywanie nieprawidłowości w gruczołach piersiowych. Służy nie tylko do wykrywania nowych zmian i do monitorowania ewolucji zmian niepodejrzanych onkologicznie, w tym torbieli czy włókniaków. Przy obecnym zaawansowaniu aparatów USG i doświadczeniu osób wykonujących badanie, USG piersi pomaga również obserwować łagodne zmiany w gruczołach sutkowych i szybko wykrywać pogorszenie sytuacji. Należy też podkreślić, że ze względu na charakter fal ultradźwiękowych, badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, dzięki czemu można je dowolnie często powtarzać.
Wskazania do wykonania badania USG piersi i jego częstość
Zaleca się, aby pierwsze USG piersi było wykonane między 20. a 30. rokiem życia. Później należy je powtarzać co rok, chyba że ginekolog zaleci inaczej. Czasem badanie powtórzyć należy po 6 miesiącach – chociażby jako monitoring zmian łagodnych piersi. Wskazaniem do jak najszybszego wykonania USG piersi jest pojawienie się niepokojących objawów: ogólnej zmiany wyglądu piersi, bólu, wycieku, guzków, zgrubień, powiększonych węzłów chłonnych pod pachami itp. Należy jednak pamiętać, że badanie USG jest badaniem uzupełniającym i nigdy nie stanowi podstawy rozpoznania chorób nowotworowych. Jest jednak narzędziem czułym i specyficznym na tyle, by – wykonywanie profilaktycznie – ustrzegło kobiety przed spóźnioną diagnozą.