Blog
Fizjoterapia uroginekologiczna jako sposób na poprawę jakości życia
- Szczegóły
Fizjoterapia uroginekologiczna z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę, że może znacząco wpłynąć na poprawę jakości ich życia, szczególnie w okresie ciąży i po porodzie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej metodzie, aby zrozumieć jej znaczenie oraz korzyści płynące z regularnych sesji u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Kolposkopia - co to jest i kiedy jest zalecana?
- Szczegóły
Kolposkopia to istotne badanie w dziedzinie ginekologii, które pozwala na dokładne zbadanie szyjki macicy oraz pochwy. Dzięki niemu lekarz może wykryć ewentualne nieprawidłowości i podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu oraz sytuacjom, w których jest ono zalecane.
Co należy wiedzieć o USG TV?
- Szczegóły
Ultrasonografia transwaginalna (USG TV) to nieinwazyjna procedura diagnostyczna, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe do wizualizacji narządów wewnętrznych. Technika ta znalazła szerokie zastosowanie w diagnostyce zmian chorobowych oraz wad rozwojowych narządu rodnego u kobiet, w tym macicy i jajników.
Komu najlepiej powierzyć prowadzenie ciąży?
- Szczegóły
Ta fundamentalna dla każdej przyszłej mamy kwestia nierzadko bywa źródłem niepokoju i wielu pytań. W przypadku, gdy ciąża przebiega bez powikłań, a pacjentka nie jest obciążona chorobami przewlekłymi, ciążę może poprowadzić doświadczona położna. Jeśli stwierdzamy podwyższone ryzyko powikłań, zarówno ze strony matki, jak i płodu, zalecana jest opieka lekarza specjalisty.
Jak poradzić sobie z menopauzą?
- Szczegóły
Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Okres okołomenopauzalny często jest jednym z najtrudniejszych etapów w życiu kobiety. Wiąże się on z wieloma przykrymi objawami, w tym z uderzeniami gorąca, wzrostem masy ciała, suchością pochwy, problemami z nietrzymaniem moczu, zaburzeniami funkcji seksualnych, wahaniami nastroju, zmęczeniem czy bezsennością.
USG w endometriozie
- Szczegóły
Endometrioza to przewlekła choroba ginekologiczna o podłożu hormonalno-immunologicznym. Jest wynikiem pojawienia się błony śluzowej macicy zwanej endometrium (tkanki wyściełającej macicę od środka) poza jej prawidłowym miejscem, co wywołuje ból zwłaszcza w czasie miesiączki, ale również ból może wystąpić podczas oddawania moczu, stolca, w czasie współżycia. Lokalizacja dolegliwości zależy od miejsca, w którym pojawi się nieprawidłowo zlokalizowane endometrium. Choroba dotyka na świecie blisko 15% kobiet w wieku rozrodczym i 3% kobiet po menopauzie.
Dlaczego i jak często należy wykonywać usg piersi?
- Szczegóły
Badanie ultrasonograficzne jest niezwykle przydatnym rodzajem badania w szeroko pojętej diagnostyce obrazowej. Jest szeroko rozpowszechnione w wielu dziedzinach medycyny. Jego przydatność jest również zauważalna w profilaktyce chorób piersi. Badanie USG piersi jest rekomendowane jako badanie profilaktyczne, zwłaszcza u kobiet młodych, aktywnych hormonalnie, w biuście których znajduje się więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej, dlatego ewentualne nieprawidłowości są łatwiejsze do wykrycia za pomocą ultradźwięków niż dzięki promieniom rentgenowskim, wykorzystywanych w mammografii.
Badanie usg u dzieci - bezpieczna i skuteczna diagnostyka
- Szczegóły
Ultrasonografia jest bezpieczną, szeroko dostępną i wartościową metodą diagnostyczną, którą można wykorzystywać jako badanie profilaktyczne także w grupie najmłodszych pacjentów.
Jak leczyć zaburzenia miesiączkowania?
- Szczegóły
Zaburzenia miesiączkowania są jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką kobiety zgłaszają się do ginekologa. Przyczyny takich zaburzeń są różne i zazwyczaj bardzo złożone. Na czym polega cykl miesiączkowania i jak leczyć zaburzenia w tym cyklu? Dowiedz się więcej!
Czym jest cytologia i kiedy należy ją wykonywać?
- Szczegóły
Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne wykonywane zazwyczaj w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian nowotworowych i nie tylko. Na czym polega takie badanie? Kiedy należy je wykonać? Znajdź odpowiedź na te pytania!